O Jazzu

Co je to jazz ?

Otázka, na kterou odpoví každý znalec hudby jiným způsobem. Zkusme se podívat, jak na tuto otázku odpověděl v diskuzi jeden z návštěvníků jazzového portálu www.jazzport.cz :

Pokud se pustíme do hledání přesné definice jazzu, můžeme pátrat po tom, z jakých podnětů, hudebních vlivů a sociálního prostředí jazz vznikl, můžeme přemýšlet nad tím, jak se vyvíjel, co jej obohacovalo a co obohacoval sám jazz. A to bychom ještě nezabrousili do hudebně teoretické krajiny v jazzu používaných postupů a nástrojového obsazení. 
Pravděpodobně jakoukoliv přesnou definici vytvořenou smícháním výše uvedených ingrediencí nám vyvrátí některá z prvních pár nahodile vybraných nahrávek, které by se nám dostaly do rukou. 
Bez ohledu na zoufalou a pravděpodobně marnou snahu najít přesný popis zjistíme, že posledních téměř sto let je jazz všudypřítomný v jakékoliv vývojové fázi populární hudby. 
Proto zkusme jazz nedefinovat jako hudební styl, ale jako hudební názor a postoj. Názor upřímný, svobodomyslný a hledající volnost ve vyjádření emocí, myšlenek a vlastní identity muzikanta.
Snad je to duchovní dar několika generací především černých jazzmanů usilujících o svobodu, rovnost a uznání. 
Budiž jim odměnou, že právě jazz, pomocí něhož vyjadřovali své postoje a city, je hudební názor stále živý, svobodný, volný a otevřený, který nezná hranice rasové, národnostních, zeměpisné nebo časové.

[autor: mirror]
 

 

webhosting Coma s.r.o | jste náš návštěvník