Jazzová setkání

JAROMÍR HONZÁK QUARTET (ČR, Polsko)

XXXII. setkání, středa  2.11.2005 - 20.00, Divadelní klub, Polička

32. Jazzové setkání - Jaromír Honzák QUARTET 2.11.2005
Výrazné osobnosti české jazzové scény Jaromíra Honzáka (kontrabas) a Davida Dorůžku (kytara) poličské jazzové publikum dobře zná z vystoupení v jiných seskupeních. Bylo to např. na Jazz festivalu 2004, kde vystoupili jako trio s bubeníkem Jiřím Slavíčkem, v prosinci 2004 na vystoupení v Divadelním klubu v česko-německém projektu, nebo naposledy společně se švédskou zpěvačkou Josefine Lindstard letos v květnu.
Tentokrát se představili se dvěma polskými hudebníky, Michalem Tokajem (piano) a Lukaszem Zytou (bicí), kteří patří k největším mladým talentům polského jazzu. Oba jsou absolventy jazzového oddělení Hudební akademie v Katovicích. Jednotlivě nebo spolu vystupovali se špičkovými představiteli polské jazzové scény.
A tak návštěvníci Divadelního klubu byli i tentokrát svědky velmi kvalitních hudebních výkonů. Vystoupení bylo součástí turné, zahrnujícího deset koncertů po celé České republice.

(Jaroslav Mareš)

Michal Tokaj – piano, David Dorůžka – kytara, Lukasz Zyta – bicí, Jaromír Honzák – kontrabas
Hudba kvartetu je tvořená výhradně vlastními skladbami jeho členů. Vyznačuje se společně sdíleným smyslem pro specifický hudební jazyk, soudobý jazz otevřený inspiraci jiných hudebních stylů, komorní a současně nabitý strhující energií.
Michal Tokaj a Lukasz Zyta patří k největším mladým talentům polského jazzu. Oba jsou absolventy jazzového oddělení Hudební akademie v Katovicích. Jednotlivě nebo spolu vystupovali se špičkovými představiteli polské jazzové scény. Mají rovněž společné trio s basistou Darkem Oleskiewiczem, působícím v USA. Zyta je nositelem Grand Prix ze soutěže v Grodzisk Mazowiecki, Tokaj je několikanásobným vítězem jazzových soutěží v Polsku, Belgii a Německu.
David Dorůžka je absolventem Berklee College of Music. Na pražské jazzové scéně působí od svých čtrnácti let. Nahrával s Karlem Růžičkou Jr. a Jaromírem Honzákem. Je nositelem řady ocenění. V roce 2000 ho Pat Metheny jako jediného kytaristu vybral do prestižního mistrovského kurzu v Aspen v Coloradu. V r.2002 se Dorůžka zúčastnil prestižního evropského turné s projektem Swinging Europe pod vedením Django Batese. V roce 2003 natočil Dorůžka v New Yorku své první CD Hidden Paths.
Jaromír Honzák se na pražské scéně objevil na počátku 80. let a rychle se etabloval mezi špičkovými jazzmany. Byl zakládajícím členem skupiny Naima – nejvýraznější mladé kapely 80.let. Brzy se stal univerzálním a vyhledávaným doprovazečem, jehož talentu využily osobnosti jako Karel Růžička, Emil Viklický nebo Luděk Švábenský, ale také bratři Ebenové a Iva Bittová.
V roce 1989 získal Honzák roční stipendium na Berklee College of Music. Po návratu začal realizovat své vlastní hudební představy. Na jeho zatím třech autorských albech s ním spolupracovali jak zahraniční hudebníci, tak i např. náš současný nejvýraznější jazzový talent David Dorůžka.

fotogalerie >

webhosting Coma s.r.o | jste náš návštěvník