Jazzová setkání

STANISLAW SLOWINSKI QUINTET (PL)

CXXXIV. setkání, pátek  15.12.2017 - 20:00, Divadelní klub Polička

http://www.stanislawslowinski.pl/blank-kphv7
Stanisław Słowiński – housle, Zbyszek Szwajdych – trubka, Mateusz Sobiechowski – piano, Justyn Małodobry – kontrabas, Patryk Gajda – bicí

Stanisław Słowiński je mladý polský houslista, laureát mnoha hudebních cen, který se pohybuje ve světě klasické hudby, jazzu i elektronických projektů. Jako skladatel a aranžér tvoří jazzovou hudbu, skladby pro sólové housle, komorní i symfonické orchestry, elektronickou i lidovou hudbu (nahrával s významnou polskou folkovou skupinou Muzykanci, kde působí jeho rodiče). Spolupracoval s významnými světovými muzikanty, například s Brianem Eno. Je obdivován pro výbornou hráčskou techniku a široký hudební rozhled, který vnáší do svých skladeb i improvizace. V základu jeho jazzových děl najdeme hardbop a prvky vážné a lidové hudby – tedy odkaz na klasiky polského jazzu.

Nečekejme však sentimentální hudbu minulých generací. Stanisław Słowiński v rámci prosincového turné po České republice přijíždí s kvintetem tvořeným mladými muzikanty, kteří se pohybují na poli freejazzu, soudobé vážné hudby a elektroniky. Společně v roce 2016 nahráli desku „Landscapes Too Easy To Explain“ - album čistě autorské a nejen v Polsku vysoce oceňované, kde se střídají svižné skladby s baladami, všechny výborně vystavěné a samozřejmě perfektně zahrané. Stejně jako Słowińského housle dostávají ve skladbách dostatek prostoru i trubka (a křídlovka) Zbyszka Szwajdycha a piano Katarzyny Pietrzkové - oba jsou vynikající sólisté a vedoucí vlastních kapel. Zvuk kvinteta těží především ze zajímavého, a ne úplně obvyklého, spojení houslí a trubky (respektive křídlovky) a propracované souhry všech muzikantů. 

Díky kvintetu Stanisława Słowińskeho nahlédneme do toho nejaktuálnějšího dění na (středo)evropské jazzové scéně.

fotogalerie >

webhosting Coma s.r.o | jste náš návštěvník